Menu

Procedury postępowania Statut przedszkola Procedura sprawowania opieki nad dzieckiem przewlekle chorym Regulamin Organizacja przedszkola Podstawa programowa Procedura postępowania w sytuacji niespełniania przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego Tekstowa podstrona

Statut przedszkola

STATUT

PRZEDSZKOLA Z ODDZIAŁAMI

INTEGRACYJNYMI NR2

          W MIĘDZYCHODZIE

 

 

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

                                                                 § 1

 

  1. PRZEDSZKOLE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR2 w Międzychodzie, zwane dalej „przedszkolem” jest przedszkolem publicznym.
  2. Siedziba przedszkola znajduje się w Międzychodzie 64-400 przy ulicy Iczka 1.
  3. Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Międzychód.
  4. Nadzór pedagogiczny nad przedszkolem sprawuje Wielkopolski Kurator Oświaty w Poznaniu.
  5. Pełna nazwa przedszkola brzmi następująco:

Przedszkole  z Oddziałami  Integracyjnymi Nr2

im. Czesława Janczarskiego

ul. Iczka 12

64 – 400 Międzychód

  1. Przedszkole ma swoją stronę internetową: p2integra.edupage.org oraz Facebook: https://pl-pl.facebook.com/p2integra

 

 

                                                                § 2

  1. Podstawę działania przedszkola stanowią następujące przepisy:
  1. Na podstawie  Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680 i 1681) ogłoszonej dnia 19 czerwca 2019 r.; obowiązującej  od dnia 1 września 2017 r. art. 72 ust 1, art. 102
  2. Rozporządzenie MEN z 14 lutego  2017 r. w sprawie podstawy programowej  wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. (DZ.U.z 2017r.  poz 356)
  3. Rozporządzenie MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie zasad  organizacji i udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach szkołach i placówkach               (Dz. U. 2017r. poz. 1591);
  4. Uchwała Nr XXXVIII//327/2016 Rady Miejskiej Międzychodu z dnia 20.12.2017 r. w sprawie korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolach Gminy Międzychód (ustawa  z dnia 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela /tekst jednolity z 2016 r. poz. 1379 oraz  Dz.U. z 2017r.poz 60)
  5. Dokument regulujący stan organizacyjny Przedszkola z 01.03.2013 r., wydany przez  Burmistrza Międzychodu;
  6. Karta nauczyciela rozporządzenie MEN 1 sierpnia 2017r.) Rozporządzenie MEN 28 marca w sprawie ramowych statutów2017r. Szkół i placówek (Dz.U. 2017r. poz.703);
  7. Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia2017r.  zmieniające w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz.U.. 2017r. poz. 1616);
  8. Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia2017r.  zmieniające w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym  (Dz.U.. 2017r. poz. 1578)
  9. § 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6 poz. 69 ze zm.)
  10. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2008 r. Nr 234 poz. 1570 ze zm.)
  11. Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w szkole i przedszkolu z dnia 31 sierpnia 2015 r.,
  12. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych art.15 ust.15.

 

  1. Ponadto podstawę działania Przedszkola stanowią:
  1. Akt założycielski
  2. Niniejszy statut.

 

§ 3

 

  1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok kalendarzowy z przerwą wakacyjną. Przerwa wakacyjna ustalona jest przez organ prowadzący na wniosek dyrektora i  zatwierdzona w arkuszu organizacji pracy przedszkola na dany rok szkolny.
  2. Przedszkole pracuje w godzinach od 6.00 do 16.00 w dni robocze od poniedziałku do piątku. Na wniosek rodziców przedszkole może mieć wydłużone godziny pracy zatwierdzone przez organ prowadzący w arkuszu organizacyjnym na dany rok szkolny.
  3. Czas pracy Przedszkola wynosi 10 godzin dziennie, w tym 5 godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej od 800  do 1300.

 

§ 4

 

  1. Przedszkole jest jednostką budżetową, której działalność finansowana jest przez Gminę Międzychód
  2. Przedszkole może otrzymywać darowizny, które ewidencjonowane są zgodnie z przepisami o gospodarce finansowej w jednostkach budżetowych.

      § 5

 

  1. Świadczenia udzielane przez przedszkole są nieodpłatne w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, określonej przez Ministra Edukacji Narodowej.
  2. Zasady odpłatności za korzystanie z wyżywienia dzieci i wysokość stawki żywieniowej ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.
  3. Przedszkole zapewnia  odpłatne wyżywienie dla dzieci na terenie placówki, umożliwia odpłatne korzystanie z wyżywienia pracownikom.
  4. Opłaty za żywienie dziecka w Przedszkolu pobierane są z góry w dniach do 10 każdego miesiąca.
  5. Szczegółową organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek Rady Pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy (między innymi odpowiednia liczba dzieci w oddziale).
  6. Przedszkole na życzenie rodziców /prawnych opiekunów może organizować naukę religii.       W tym czasie dzieci nie uczęszczające na katechezę mają zapewnioną opiekę nauczyciela.

 

 

 

ROZDZIAŁ II

CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA

 

 

§ 6

 

  1. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz z aktów wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności z podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

 

  1. Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowe rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania-uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenia doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.

 

  1. Zadania przedszkola:

 

  1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
  2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa. 
  3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych. 
  4. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony. 
  5. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań. 
  6. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie. 
  7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.;
  8. Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci. 
  9. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
  10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
  11. Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
  12. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka. 
  13. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju. 
  14. Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.  
  15. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole. 
  16. Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego – kaszubskiego.
  17. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

 

  1. Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym nie dotyczy:
  1. Dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone, jeżeli jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym;

 

  1. Dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na inne niż wymienione w pkt 1 rodzaje niepełnosprawności, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59) oraz jeżeli z indywidualnego programu edukacyjno terapeutycznego wynika brak możliwości realizacji przygotowania do posługiwania się językiem obcym nowożytnym ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka.

 

 

§7

 

  1. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od  3 do 7 lat dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych, potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych, a w szczególności:
  1. zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,
  2. zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym,
  3. opiekę nad dziećmi w trakcie całego ich pobytu w przedszkolu sprawują nauczyciele, w wyjątkowych sytuacjach krótkotrwałą opiekę nad dziećmi może sprawować inny pracownik przedszkola,
  4. wobec wychowanków na terenie placówki nie stosuje się żadnych zabiegów medycznych oraz  nie podaje się żadnych leków.
  5. wyjątek od poprzedniego podpunktu stanowią wychowankowie z chorobami przewlekłymi- wobec tych wychowanków stosuje się „Procedurę sprawowania opieki nad dzieckiem przewlekle chorym w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Międzychodzie” stanowiącą załącznik do statutu .
  6. w przypadku choroby zakaźnej dziecka rodzice zobowiązani są do powiadomienia o tym nauczycielki lub dyrektora placówki i po każdej chorobie zakaźnej, a także długotrwałej, przedłożyć zaświadczenie o zdolności dziecka do uczęszczania do przedszkola,
  7. przedszkole nie świadczy usługi wydawania posiłków dzieciom poza teren przedszkola.

 

  1. W przypadku złego samopoczucia lub wypadku  dziecka, rodzice, prawni opiekunowie  zostaną niezwłocznie powiadomieni, a dziecku udzielona jest pierwsza pomoc.
  1. stosuje w swoich działaniach obowiązujące przepisy bhp i ppoż.,
  1. Zasady sprawowania opieki w czasie zajęć poza terenem przedszkola:
  1. w trakcie zajęć poza terenem przedszkola opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel wraz z osobą pomagającą, którą może być inny pracownik przedszkola lub rodzic, z uwzględnieniem zasady przydziału 1 osoby dorosłej na 15 dzieci,
  2. osobą uprawnioną do prowadzenia wycieczki dydaktycznej, krajoznawczej i rekreacyjnej (spaceru) jest nauczyciel,
  3. każda wycieczka jest organizowana zgodnie z regulaminem wycieczek i spacerów obowiązującym w przedszkolu.
  1. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za cenne rzeczy( np., smartfony, smartwatch-e, tablety itp.) , sprzęt- rehabilitacyjny oraz logopedyczny.
  2. W czasie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, w tym rocznego obowiązkowego przygotowanie przedszkolnego sześciolatka od godz. 800 do 1300 dziecko nie może korzystać z własnych urządzeń typu: telefon komórkowy, smartfon, smartwatch, tablet, notebook, laptop, lokalizator itp. 

 

§8

 

 

  1. Organizowanie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi.
  1. Do przedszkola mogą być przyjmowane dzieci niepełnosprawne po przedłożeniu orzeczenia poradni psychologiczno —pedagogicznej o kształceniu specjalnym określając, że dziecko może przebywać w  grupie integracyjnej  , określi poziom rozwoju psychofizycznego i stan zdrowia.
  2. Wśród dzieci niepełnosprawnych mogą być dzieci z różnymi problemami rozwojowymi:
  1. dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim;
  2. dzieci z zaburzeniami w rozwoju emocjonalnym o takim stopniu zaburzeń, które nie stanowią zagrożeń dla innych dzieci, dzieci opóźnione rozwojowo ( z problemami w zakresie percepcji, motoryki mowy,  myślenia pojęciowego, zaburzeniami ruchu);
  3. dzieci z zespołem Downa;
  4. dzieci niesłyszące, słabosłyszące;
  5. dzieci z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją;
  6. dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną oraz dzieci niedostosowanych społecznie wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.
  1. W przypadku uczniów niepełnosprawnych podejmuje się działania o charakterze rewalidacyjnym.

Rewalidacja- oznacza przywrócenie dziecku pełnej sprawności. Jest procesem wychowawczym, z zaplanowanymi celami, uwzględniającym wiedzę teoretyczną idziałanie skierowane na osobę niepełnosprawną w celu usprawnienia zaburzonych funkcji rozwojowych i indywidualnych. Są to działania, które podejmuje się, aby pomócdziecku niepełnosprawnemu osiągnąć najwyższy z możliwych dla niego poziomfunkcjonowania psychicznego i fizycznego.

Rewalidacja jest blokiem zajęć wspomagających rozwój dziecka:

  1. zajęć rozwijających
  2. kompensacyjnych,
  3. usprawniających

 

Czas trwania zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi:

  1. z dziećmi w wieku 3-4 lat -około 15 min
  2. z dziećmi w wieku 5-6 lat -około 30 min

Rodzaje zajęć rewalidacyjnych:

  1.      korekcyjno-kompensacyjne
  2. logopedyczne      
  3.       rehabilitacyjne, gimnastyka korekcyjna
  4. terapia pedagogiczna,
  5. terapia słuchu
  6. i inne zgodnie z zalecaniami zawartymi w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego

 

§ 9

 

  1. Organizacja opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana wychowankowi , polega na rozpoznawaniu i  zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie. Przedszkole stwarza warunki do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola i wspiera  potencjał rozwojowy dziecka.
  2. Korzystanie z pomocy psychologiczno pedagogicznej jest dobrowolne i  nieodpłatne. Pomoc taka może być udzielana z inicjatywy  rodziców, dyrektora, nauczyciela, wychowawcy, poradni, pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora sądowego, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny i dzieci.
  3.  Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu, organizowana jest w szczególności w formie:
  1. zajęć o charakterze wspierającym rozwój dziecka: kompensacyjno –korygujących, logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym ;
  2. porad, konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli;
  1. Zajęcia specjalistyczne – logopedyczne
  1. organizuje się dla dzieci z zaburzeniami sprawności  językowych; prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie logopedii;
  2. liczba uczestników nie może przekraczać  5 dzieci;
  1. Zajęcia korekcyjno –kompensacyjne
  1. organizuje się dla dzieci z zaburzeniami  i odchyleniami rozwojowymi, w tym trudnościami w uczeniu się,
  2. liczba uczestników nie może przekraczać  4 dzieci;
  1. Zajęcia rozwijające uzdolnienia -dla dzieci szczególnie uzdolnionych
  1. liczba uczestników nie może przekraczać  8  dzieci;
  1. objęciu dziecka zajęciami specjalistycznymi decyduje dyrektor przedszkola;
  2. Szczegółową organizację zajęć specjalistycznych oraz prowadzenia dokumentacji w tym zakresie określają odrębne przepisy.
  3. W przedszkolu powoływany jest zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Do zadań nauczycieli, wychowawców i specjalistów tworzących zespół należy w   szczególności:
  1. ustala zakres, w którym dziecko wymaga pomocy psychologiczno- pedagogicznj
  2. rozpoznanie możliwości psychofizycznych oraz indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, w tym predyspozycji i uzdolnień
  3. określa zalecane formy i sposoby i okres  udzielania dzieciom pomocy psychologiczno -pedagogicznej, odpowiednio dokonanego rozpoznania
  4. dokonanie okresowej oceny efektywności pomocy udzielanej dzieciom, w tym
  5. efektywności prowadzonych zajęć specjalistycznych, rewalidacyjnych i innych zajęć, stosownie do potrzeb,
  6. przedstawienie wniosków i zaleceń do dalszej pracy z dzieckiem
  7. opracowanie i wdrażanie indywidualnych programów edukacyjno -terapeutycznych   dla dzieci niepełnosprawnych,
  8. opracowanie i wdrażanie planów działań wspierających dzieci mających opinię  poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
  9. podejmowanie działań wychowawczych i opiekuńczych, w tym rozwiązywanie problemów wychowawczych,
  10. organizowanie, koordynowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla wychowanków, ich rodziców i nauczycieli, podejmowanie działań mediacyjnych i interwencyjnych wobec wychowanków, rodziców i nauczycieli
  11. wspieranie rodziców w ich działaniach wyrównujących szanse edukacyjne dzieci,
  12. współpracowanie z instytucjami wspierającymi planowanie i realizację zadań z  zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  1. Dyrektor przedszkola w porozumieniu z Radą Pedagogiczną może wystąpić do Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie pomocy dzieciom z rodzin będących w trudnej sytuacji  materialnej.

 

§ 10

 

 

  1.  Organizacja wczesnego wspomagania w przedszkolu.
  1. W ramach wspomagania rozwoju dziecka:
  1. kształtowanie i rozwijanie aktywności twórczej dziecka w zakresie twórczości plastycznej, muzycznej, ruchowej i werbalnej; umożliwianie dziecku poznawanie i rozumienie siebie oraz otaczającego świata;
  2. stwarzanie dziecku warunków umożliwiających mu nabywanie umiejętności poprzez działanie ,  badanie i odkrywanie;
  3. budowanie systemu wartości;
  4. prowadzenie działalności diagnostycznej w zakresie rozwoju wychowanków;
  5. ukierunkowanie rozwoju dziecka w oparciu o jego indywidualne możliwości rozwojowe; umożliwienie dzieciom nauki zachowań społecznych; organizowanie procesu wychowawczo- dydaktycznego i opiekuńczego z uwzględnieniem   i przestrzeganiem praw dziecka, stwarzanie warunków do niwelowania deficytów rozwojowych poprzez organizowanie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych;
  6. tworzenie zespołów wczesnego wspomagania rozwoju w celu pobudzenia psychoruchowego   i społecznego rozwoju dziecka, od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki   w szkole, prowadzonego bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną; wspomaganie w odnajdywaniu przez dziecko swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie;
  7. wykorzystywanie w pracy wychowawczo – dydaktycznej osiągnięć nowoczesnej dydaktyki w postaci koncepcji pracy i nowatorskich metod pracy.

 

  1. W ramach wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka:
  1. uzgadnianie i ujednolicanie kierunków oddziaływań;
  2. stwarzanie miejsc, w których dzieci i dorośli czują się dobrze;
  3. budzenie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej;
  4. wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną;
  5. pomoc rodzicom w opiece nad dziećmi w czasie ich pracy;
  6. pomoc w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podejmowaniu wczesnej
  7. interwencji specjalistycznej.

 

  1. W ramach przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole:
  1. kształtowanie czynnej postawy dzieci wobec własnego zdrowia i bezpieczeństwa;
  2. rozwijanie sprawności ruchowej dzieci;
  3. nabywanie przez dzieci kompetencji językowych;
  4. integrowanie treści edukacyjnych;
  5. osiągnięcie przez dziecko gotowości do podjęcia nauki w szkol
  6. budzenie zainteresowań otaczającym światem

 

§11

 

 

  1. Organizacja zindywidualizowanego obowiązkowego rocznego przygotowania

      przedszkolnego

 

  1. Nauczaniem indywidualnym obejmuje się dzieci, którym stan zdrowia uniemożliwia lub  znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola  udziela się na czas określony.
  2. Decyzję w tej sprawie wydaje dyrektor przedszkola, do którego uczęszcza dziecko. Podstawą wydania decyzji jest opinię o potrzebie indywidualnego nauczania wydane przez zespół orzekający działający w poradni oraz wniosek rodziców.
  3. Indywidualne nauczanie organizuje się na okres określony w opinii o potrzebie  indywidualnego nauczania - przygotowania przedszkolnego .
  4. Dyrektor szkoły organizuje je w sposób zapewniający realizację wskazań wynikających
  5. z potrzeb  edukacyjnych oraz zalecanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej,  określonych w  opinii o potrzebie indywidualnego nauczania. Nauczanie indywidualne prowadzone jest przez jednego  nauczyciela.
  6. Zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub zajęcia indywidualnego nauczania  prowadzi się w miejscu pobytu ucznia, w domu rodzinnym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.
  7. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego realizowanych z dzieckiem wynosi - od 4 do 6 godzin.
  8. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego  realizuje   się  w ciągu co najmniej 2 dni
  9. W ramach nauczania indywidualnego nauczyciel jest  zobowiązany :
  1. do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego
  2. dokonać diagnozy osiągnięć przez dziecko w ramach gotowości i dojrzałości szkolnej musi kierować się podstawą programową i jednocześnie dostosować program do indywidualnych możliwości ucznia.

 

&12

 

Warunki organizacji rocznego przygotowania przeszklonego poza przedszkolem( tzw. nauczanie domowe).

 

  1. Na wniosek rodziców dyrektor przedszkola może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko odpowiednio obowiązku, o którym mowa w art. 3 ust. 4, poza przedszkolem, (art. 37 ust. 1-2 ustawy Prawo Oświatowe).
  2. Zezwolenie może być wydane przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego, jeżeli do wniosku o wydanie zezwolenia dołączono:

 

  • opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej,
  • oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym,
  • zobowiązanie rodziców do zbadania dziecka i uzyskania opinii o dojrzałości szkolnej z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.

 

 

ROZDZIAŁ III

ORGANY PRZEDSZKOLA

 

 

§ 13

 

  1. Organami Przedszkola są:
  1. dyrektor przedszkola
  2. Rada Pedagogiczna
  3. Rada Rodziców.
  1. Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców uchwalają regulaminy swojej działalności, które nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa i niniejszym statutem.

 

 

§ 14

 

  1. Dyrektor przedszkola wyłaniany jest w drodze konkursu przez organ  prowadzący.
  2. Zadania dyrektora są następujące:
  1. kierowanie bieżącą działalnością placówki i reprezentowanie jej na zewnątrz,
  2. sprawowanie nadzoru pedagogicznego poprzez prowadzenie ewaluacji wewnętrznej, kontroli i wspomaganie nauczycieli.
  3. sprawowanie opieki nad dziećmi, oraz stwarzanie warunków ich harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne,
  4. opracowywanie na każdy rok szkolny planu nadzoru pedagogicznego, który przedstawia Radzie Pedagogicznej w terminie do 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan,
  5. gromadzenie informacji o pracy nauczycieli w celu dokonywania oceny ich pracy, wg zasad określonych w odrębnych przepisach,
  6. ustalenie ramowego rozkładu dnia na wniosek Rady Pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów),
  7. przygotowanie arkusza organizacji przedszkola i przedstawienie go do zatwierdzenia organowi prowadzącemu,
  8. przewodniczenie Radzie Pedagogicznej i realizacja jej uchwał,
  9. wstrzymywanie uchwał Rady Pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa i powiadamianie o tym stosownych organów. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
  10. dysponowanie środkami finansowymi przedszkola i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie,
  11. planowanie i odpowiedzialność za realizowanie planu finansowego przedszkola zgodnie z odpowiednimi przepisami,
  12. organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi przedszkola,
  13. współpraca z rodzicami, organem prowadzącym oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi,
  14. kierowanie polityką kadrową przedszkola, zatrudnianie i zwalnianie nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola,
  15. przyznawanie nagród i udzielanie kar porządkowych nauczycielom i pracownikom,
  16. występowanie z wnioskami w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień oraz kar dyscyplinarnych dla nauczycieli i pracowników,
  17. organizowanie w porozumieniu z organem prowadzącym wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
  18. podejmowanie decyzji o przyjęciu lub usunięciu dziecka z przedszkola w czasie roku szkolnego po zaopiniowaniu przez Radę Pedagogiczną,
  19. zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy zgodnie z przepisami kodeksu pracy, bhp i p.poż,
  20. współdziałanie z organizacjami związkowymi wskazanymi przez pracowników,
  21. administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych zgodnie z obowiązującym regulaminem,
  22. prowadzenie dokumentacji kancelaryjno - archiwalnej i finansowej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  23. wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczegółowych,
  24. powiadamianie dyrektora szkoły, w obwodzie której mieszka dziecko 6-letnie, o spełnianiu przez nie w przedszkolu rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego,
  25. zatwierdzanie zestawu  programów wychowania przedszkolnego.
  1. Dyrektor przedszkola w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z Radą  Pedagogiczną i rodzicami, a w szczególności:
  1. zapewnia bieżący przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi organami przedszkola,
  2. w przypadku wyrażenia sprzecznych opinii organizuje spotkania negocjacyjne zainteresowanych organów przedszkola.
  1. Dyrektor przedszkola ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz za wydawanie przez przedszkole dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją.

 

§ 15

 

  1. Rada Pedagogiczna jest organem kolegialnym przedszkola.
  2. W skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele pracujący w przedszkolu.
  3. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor przedszkola.
  4. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.
  5. Rada Pedagogiczna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
  6. Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy w szczególności:
  1. przygotowanie projektu, uchwalenie statutu przedszkola i jego zmian.
  2. zatwierdzanie planów pracy przedszkola,
  3. podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów w miarę posiadanych środków finansowych,
  4. uchwalanie regulaminu pracy Rady Pedagogicznej oraz innych regulaminów przedszkola o charakterze wewnętrznym.
  5. podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola.
  6. ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli.
  1. Rada Pedagogiczna opiniuje:
  1. projekt planu finansowego przedszkola,
  2. wnioski dyrektora o nagrody, odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli,
  3. organizację pracy przedszkola, w tym tygodniowej siatki godzin pracy nauczyciela,
  4. propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktyczno – wychowawczych i opiekuńczych.
  1. Rada Pedagogiczna zbiera się na obowiązkowych zebraniach zgodnie z  harmonogramem przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym semestrze i po zakończeniu roku szkolnego, oraz w miarę potrzeb.
  2. Zebrania mogą być zwoływane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego, albo co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej. W zebraniach Rady Pedagogicznej mogą brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej.
  3. Uchwały Rady Pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby jej członków.
  4. Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane.
  5. Nauczycieli obowiązuje zachowanie tajemnicy służbowej dotyczącej uchwał, wniosków i spostrzeżeń z posiedzenia rady. Informacje dotyczące bezpośrednio dziecka mogą być udzielane tylko rodzicom/prawnym opiekunom dziecka.
  6. Rada Pedagogiczna powołuje spośród siebie zespół do rozstrzygania ewentualnych spraw spornych i uzgadniania stanowisk co do podjęcia decyzji.
  7. Dyrektor może wstrzymać wykonanie uchwały Rady Pedagogicznej jeśli jest ona niezgodna z prawem i niezwłocznie powiadamia o tym organ prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny.
  8. Zasady pracy Rady Pedagogicznej określa regulamin jej działalności, o którym mowa w § 15 pkt.5.

 

§ 16

 

  1. W przedszkolu działa Rada Rodziców, która jest organem społecznym przedszkola i stanowi reprezentację rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.
  2. Zasady tworzenia Rady Rodziców uchwala ogół rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.
  3. W skład Rady Rodziców wchodzą po jednym przedstawicielu Rad Oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału. W  wyborach, których mowa jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym
  4. Rady Rodziców funkcjonuje w oparciu o uchwalony przez siebie regulamin, który nie może być sprzeczny ze statutem przedszkola.
  5. Rada Rodziców może występować do organu prowadzącego przedszkole, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, dyrektora, Rady Pedagogicznej z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola.
  6. W celu wspierania statutowej działalności przedszkola Rady Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
  7. Do kompetencji Rady Rodziców należy:
  1. uchwalanie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną programu wychowawczego przedszkola obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli, programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców;
  2. opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania przedszkola;
  3. opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez Dyrektora przedszkola.
  4. występowanie do rady rodziców, dyrektora z wnioskami, opiniami dotyczącymi funkcjonowania przedszkola,
  5. wybranie w drodze tajnego głosowania swojego przedstawiciela do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora przedszkola.

 

§ 17

 

  1. Wszystkie organy przedszkola wymienione w § 9 współdziałają ze sobą tak, aby przede wszystkim gwarantowały każdemu z nich możliwość swobodnego działania i  podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji oraz zapewniały bieżącą wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi organami przedszkola o podejmowanych i planowanych decyzjach.
  2. Wszelkie spory między organami przedszkola rozstrzyga dyrektor przedszkola,
  3. uwzględniając zakresy kompetencji tych organów.
  4. Cele wymienione w ust. l zostaną osiągnięte poprzez:
  1. stałe spotkania wszystkich organów przedszkola nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym,
  2. zebrania doraźne wynikające z bieżących potrzeb przedszkola oraz kontakty indywidualne,
  3. udział przedstawicieli Rady Rodziców w pracach Rady Pedagogicznej,
  4. zapoznawanie rodziców z zadaniami dydaktyczno – opiekuńczo – wychowawczymi przedszkola,
  5. przedstawianie rodzicom osiągnięć dzieci wynikających z przeprowadzonego procesu dydaktyczno – wychowawczego,
  6. uzyskanie w każdym czasie rzetelnej informacji na temat swego dziecka, postępów, zachowania i przyczyn trudności w przyswajaniu treści programowych,
  7. koordynacja współdziałania organów przedszkola, zapewnienie im swobodnego działania zgodnie z prawem oraz wymiany informacji między nimi.

 

 

ROZDZIAŁ IV

ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA

 

§ 18

 

  1. Organizację pracy przedszkola określa arkusz organizacyjny zatwierdzony przez organ prowadzący.
  2. W arkuszu organizacji przedszkola zamieszcza się w szczególności:
  1. liczbę oddziałów
  2. liczbę dzieci i czas pracy poszczególnych oddziałów,
  3. liczbę pracowników przedszkola, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze,
  4. ogólną liczbę tygodniową i roczną godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole.
  5. w podziale na stopnie awansu zawodowego, liczbę nauczycieli ubiegających się  o wyższy stopień awansu zawodowego, którzy będą mogli przystąpić w danym roku szkolnym do postępowań kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych, oraz wskazuje się najbliższe terminy złożenia przez nauczycieli wniosków o podjęcie tych postępowań.
  1. Praca wychowawczo – dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową oraz dopuszczone do użytku przez dyrektora przedszkola programy wychowania przedszkolnego.
  2. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
  3. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
  4. Przedszkole jest placówką cztero-oddziałową.
  5. Liczba miejsc organizacyjnych w przedszkolu  wynosi 90
  6. Liczba dzieci w oddziale ogólnodostępnym nie może przekraczać 25, chyba, że w szczególnych przypadkach na polecenie organu prowadzącego liczba ta może ulec zmianie.
  1. w oddziale III i IV-25 dzieci
  2. w oddziale I nie mniej niż 15 dzieci,
  3. w II oddziale  integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym liczba dzieci powinna wynosić do 20 dzieci, w tym do 5 dzieci niepełnosprawnych.
  1. Na realizację podstawy programowej przeznacza się nie mniej niż 5 godzin dziennie  z uwzględnieniem warunków i sposobów realizacji podstawy wychowania przedszkolnego.
  2. W przedszkolu prowadzone mogą być  dodatkowe zajęcia realizowane w czasie przekraczającym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej finansowane z budżetu Gminy:
  1. kółka zainteresowań
  2. gimnastyka korekcyjna
  3. zajęcia z j. angielskiego
  1. Szczegółowy rozkład dnia w przedszkolu, określa dyrektor w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.
  2. Organizację działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przedszkola określają odrębne przepisy.
  3. Dyrektor przedszkola powierza każdy oddział opiece:
  1. jednego nauczyciela w przypadku pięciogodzinnego czasu pracy oddziału,
  2. dwóch lub trzech nauczycieli w przypadku dziesięciogodzinnego czasu pracy oddziału.
  3. Przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu pracy oddziału opiekę nad dziećmi zdanego oddziału pełnią nauczyciele z innych oddziałów, zgodnie z określonymi procedurami.
  1. W okresie przerw świątecznych oraz ferii szkolnych można zmniejszyć liczbę oddziałów odpowiednio do potrzeb.
  2. Liczbę nauczycieli w poszczególnych oddziałach co roku zatwierdza organ prowadzący.
  3. Przedszkole może być miejscem praktyk pedagogicznych i zawodowych.
  4. Dyrektor Przedszkola umożliwia przebywanie na terenie przedszkola wolontariuszy, organizuje ich pobyt i kontakt z dziećmi w oddziałach przedszkolnych pod opieką nauczycieli.
  5. Do realizacji celów statutowych Przedszkole posiada:
  1. w budynku głównym:
  • sale zajęć dla oddziałów I ; II; III; IV
  • kuchnię;
  • szatnię dla dzieci i personelu; zdążymy
  • łazienki dla dzieci i personelu;
  • pomieszczenia administracyjno – gospodarcze;
  • pomieszczenie piwniczne
  1. plac zabaw.
  1. Dzieci mają możliwość codziennego korzystania z boiska przedszkolnego z odpowiednio dobranym sprzętem  dostosowanym do wieku dzieci.
  2. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych organizowany jest jak najdłuższy codzienny pobyt dzieci na boisku przedszkolnym.
  3. W salach zajęć zapewnia się temperaturę co najmniej 18 stopni C, a przypadku niższej temperatury, dyrektor przedszkola zawiesza zajęcia w porozumieniu  z organem prowadzącym przedszkole.
  4. Przedszkole może organizować dla swych wychowanków wyjazdy, wycieczki autokarowe. Szczegółowe zasady organizacji takich wyjazdów określają odrębne przepisy.
  5. Wszystkie zajęcia organizowane poza terenem przedszkola powinny być uzgadniane z dyrektorem lub osobą go zastępującą. Szczegółową organizację zajęć poza terenem przedszkola określa Regulamin spacerów i wycieczek organizowanych w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr2 w Międzychodzie.

 

 

§ 19

 

  1. Przedszkole zapewnia dzieciom odpowiednie warunki do zabawy, nauki, pracy i wypoczynku z uwzględnieniem przepisów bhp i ppoż.
  2. Przedszkole sprawuję opiekę nad dzieckiem od momentu wejścia dziecka do sali przedszkolnej, do chwili odebrania dziecka z sali lub boiska przez rodziców, prawnych opiekunów lub osoby upoważnione na piśmie przez rodziców.
  3. Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola osobiście przez rodziców/ prawnych opiekunów, bądź osoby przez nich upoważnione.
  4. Rodzice/prawni opiekunowie przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
  5. Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola od godziny 600 do godziny 815
  6. Ze względów organizacyjnych oraz konieczności przygotowania odpowiedniej liczby posiłków, wskazane jest, aby późniejsze przyprowadzanie dziecka do przedszkola było zgłoszone wcześniej osobiście bądź telefonicznie.
  7. Odbieranie dzieci z przedszkola trwa w godzinach 1245 – 1300 i 1415 –1600
  8. Przedszkole może odmówić wydania dziecka osobie będącej w stanie nietrzeźwym, bez względu na to, czy jest to rodzic, czy osoba upoważniona do odbioru dziecka.

 

§ 20

 

  1. Do publicznego przedszkola przyjmuje się dzieci zamieszkałe na obszarze Gminy Międzychód.
  2. Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola zgodnie z regulaminem rekrutacji.
  3. O przyjęciu do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje Dyrektor Przedszkola.
  4. W przypadku zgłoszenia większej ilości dzieci, niż posiadanych miejsc wolnych w Przedszkolu, stosuje się następujące kryteria, które mają jednakową wartość:
  1. wielodzietność rodziny kandydata
  2. niepełnosprawność kandydata
  3. niepełnosprawność jednego rodzica kandydata
  4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
  5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
  6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie
  7. objęcie kandydata pieczą zastępczą
  1. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanym na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący wraz z dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia tych kryteriów.
  2. Kandydaci zamieszkali poza obszarem danej gminy mogą być przyjęci do przedszkola na terenie gminy, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkola nadal dysponuje wolnymi miejscami.

 

§ 21

 

  1. Dyrektor przedszkola w porozumieniu z Radą Pedagogiczną może podjąć decyzję o skreśleniu dziecka nieobjętego obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym z listy dzieci uczęszczających do przedszkola w następujących przypadkach :
  1. zalegania z odpłatnością za przedszkole powyżej 2 okresów płatniczych,
  2. przeniesienia wychowanka do innego oddziału realizującego podstawę programową wychowania przedszkolnego,
  3. nieusprawiedliwionej miesięcznej nieobecności dziecka,
  4. nieprzestrzegania przez rodziców postanowień niniejszego statutu,
  5. ze względu na niepokojące  zachowanie dziecka uniemożliwiające zapewnienie jemu lub innym dzieciom bezpieczeństwa i niepodjęcie przez rodziców współpracy zmierzającej do rozwiązania problemu (np. podjęcie terapii) lub gdy wykorzystane zostały wszelkie możliwości zmiany tej sytuacji.
  1. W przypadku zamiaru skreślenia dziecka z listy wychowanków w sytuacji opisanej w ust. l pkt. d), dyrektor zobowiązany jest podjąć następujące działania:
  1. zawiadomić rodziców na piśmie o konieczności podjęcia współpracy z  przedszkolem w  zakresie korekcji zachowań dziecka,
  2. zaproponować rodzicom i dziecku odpowiednią pomoc,
  3. zawiadomić organ prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny o zaistniałym problemie oraz o zamiarze skreślenia dziecka z listy uczniów,
  4. zawiadomić rodziców o podjętej decyzji na piśmie.

 

 

ROZDZIAŁ V

WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA

 

§ 22

 

  1. Przedszkole obejmuje wychowaniem przedszkolnym dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat.
  2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
  3. Dziecko w wieku  6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne.
  4. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
  5. Dziecko w wieku 3-5 lat ma prawo do wychowania przedszkolnego z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowego, w którym kończy3-5  lat.
  6. Rodzice/prawni opiekunowie dziecka są obowiązani dopełnić czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, a także zapewnić jego regularne uczęszczanie na zajęcia.
  7. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.
  8. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.
  9. Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie, której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  10. Dzieci niepełnosprawne mogą być przyjęte do przedszkola po przedłożeniu orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej określającego ich poziom rozwoju psychofizycznego i stan zdrowia.
  11. Liczba dzieci niepełnosprawnych w oddziale może zostać ograniczona ze względu na możliwości organizacyjne i architektoniczne przedszkola.
  12. Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka i powszechnie obowiązujących przepisów prawa polskiego.
  1. indywidualnego procesu rozwoju i własnego tempa rozwoju,
  2. akceptacji takim, jakie jest,
  3. swobody myśli, sumienia i wyznania, swobodnego wyrażania swoich poglądów i potrzeb zgodnie z przyjętymi normami etycznymi,
  4. ochrony przed wszelkim formami przemocy fizycznej, psychicznej, krzywdy lub zaniedbania, bądź złego traktowania,
  5. rozwoju osobowości, talentu, zainteresowań, zdolności umysłowych i fizycznych poprzez wielostronne uczestnictwo w działaniu, przeżywaniu i poznawaniu otaczającego je świata,
  6. poszanowania jego godności i wartości,
  7. otoczenia różnorodnego, bogatego w bodźce
  8. wypoczynku i czasu wolnego,
  9. do uczestnictwa w zabawach, zajęciach stosownych do jego wieku i  możliwości,
  10. ochrony sfery jego życia prywatnego.
  1. Dziecko w przedszkolu ma obowiązek:
  1. poszanowania nietykalności cielesnej innych dzieci i dorosłych,
  2. poszanowania godności osobistej innych dzieci i dorosłych
  3. stosowania się do przyjętych umów obowiązujących całą grupę i ustalonych przez dzieci wspólnie z nauczycielką,
  4. włączania się do prac porządkowych w sali (w ogrodzie) po zajęciach lub zabawie, aktywnego udziału w zajęciach wychowania przedszkolnego,
  5. w miarę możliwości razić sobie z samodzielnym jedzeniem, ubieraniem się oraz czynnościami higienicznymi.
  1. Wychowankowie przedszkola mogą być ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  2. Opłatę z tytuły ubezpieczenia dziecka uiszczają rodzice, prawni opiekunowie na początku każdego roku szkolnego.

 

 

ROZDZIAŁ VI

RODZICE

 

§ 23

 

  1. Do podstawowych obowiązków rodziców/prawnych opiekunów dziecka należy:
  1. przestrzeganie niniejszego Statutu,
  2. respektowanie uchwał Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców, zarządzeń dyrektora przedszkola,
  3. przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola  lub przez upoważnioną przez rodziców osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,
  4. terminowe uiszczanie odpłatności za żywienie dziecka w przedszkolu,
  5. informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłocznie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych,
  6. zaopatrzenie dziecka w niezbędne przedmioty, przybory i pomoce,
  7. wspieranie nauczycieli w celu osiągnięcia gotowości szkolnej dziecka,
  8. udzielanie nauczycielom rzetelnej informacji o dziecku,
  9. inne obowiązki wynikające z uregulowań wewnętrznych przedszkola.
  1. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, są obowiązani do:
  1. dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola,
  2. zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia
  1. Niespełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
  2. Przez niespełnienie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego  w przedszkolu należy rozumieć nieusprawiedliwioną  nieobecność w okresie jednego miesiąca w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolu.

 

§ 24

 

  1. Rodzice zobowiązani są współdziałać z nauczycielami i organami przedszkola w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określenia drogi jego indywidualnego rozwoju.
  2. Rodzice mają prawo do:
  1. zapoznania się z realizowanymi w przedszkolu planami i programami pracy dydaktyczno -wychowawczej,
  2. uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka,
  3. uzyskania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka, aby mogli

          je w osiąganiu tej gotowości , odpowiednio do potrzeb, wspomagać,

  1. uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli w rozpoznawaniu przyczyn

         trudności wychowawczych oraz w doborze metod udzielania dziecku pomocy,

         w formie konsultacji

  1. indywidualnych  zajęć i otwartych,
  2. wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków

         z obserwacji pracy przedszkola,

  1. wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi

            prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną.

 

§ 25

 

  1. Spotkania z rodzicami w celu wymiany informacji oraz dyskusji na tematy wychowawcze organizowane są w przedszkolu nie mniej niż dwa razy w roku szkolnym lub częściej na wniosek rodziców lub nauczycieli.
  2. Rodzice za szczególnie zaangażowanie we wspieraniu pracy przedszkola mogą otrzymać na zakończenie roku szkolnego list pochwalny Dyrektora i Rady Pedagogicznej.

 

§ 26

 

  1. Przedszkolu stosuje się następujące formy współpracy z rodzicami:
  1. zebrania grupowe,
  2. konsultacje i rozmowy indywidualne z dyrektorem i nauczycielem,
  3. kąciki dla rodziców,
  4. zajęcia otwarte,
  5. imprezy i uroczystości z udziałem rodziców

 

 

ROZDZIAŁ VII

NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY PRZEDSZKOLA

 

§ 27

 

  1. W przedszkolu zatrudnieni są nauczyciele z kwalifikacjami i przygotowaniem pedagogicznym do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym
  2. Nauczyciel przedszkola planuje i prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą  i opiekuńczą zgodnie z podstawą programową, i dopuszczonymi przez dyrektora programami.
  3. W zależności od potrzeb dziecka niepełnosprawnego nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem dokonuje:
  1. diagnozuje  potrzeby i ocenia możliwości dziecka,
  2. prowadzi działania zmierzające do integracji i bezpiecznego  funkcjonowania dzieci niepełnosprawnych w społeczności przedszkolnej.
  1. Do realizacji programu pracy z dziećmi w oddziale integracyjnym konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej kadry specjalistów :

      psycholog

rehabilitant, nauczyciel usprawniania ruchowego,

logopeda.

Oligofrenopedagog

terapeuta pedagogiczny

surdopedagog

  1. Specjaliści prowadzą zajęcia dobierając nowoczesne metody i formy pracy z dziećmi.
  2. Zatrudnienie kadry specjalistów odbywa się według potrzeb placówki wynikających z projektu organizacji przedszkola w danym roku szkolnym.
  3. Nauczyciel  odpowiada za jakość i wyniki tej pracy. Szanuje godność dziecka i respektuje jego prawa.
  4. Do zakresu zadań nauczyciela należy:
  1. planowanie i prowadzenie pracy dydaktyczno – wychowawczej zgodnie

         z obowiązującym programem, ponoszenie odpowiedzialności za jej jakość,

  1. wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolności i zainteresowań,
  2. prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie

         i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych

         obserwacji,

  1. prowadzenie analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza

         przedszkolna) z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko

         nauki w klasie I szkoły podstawowej,

  1. stosowanie twórczych i nowoczesnych metod nauczania i wychowania,
  2. odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu

         w przedszkolu i poza jego terenem w czasie wycieczek, spacerów, itp.

  1. współpraca ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc

        psychologiczno -pedagogiczną, zdrowotną itp.,

  1. planowanie swojego rozwoju zawodowego – systematyczne podnoszenie

     swoich kwalifikacji zawodowych przez aktywne uczestnictwo w różnych formach

         doskonalenia zawodowego,

  1. dbałość o warsztat pracy przez gromadzenie pomocy naukowych oraz troska

         o estetykę pomieszczeń,

  1. eliminowanie przyczyn niepowodzeń dzieci,
  2. współdziałanie z rodzicami/prawnymi opiekunami w sprawach wychowania i nauczania dzieci z uwzględnieniem prawa rodziców/prawnych opiekunów do znajomości zadań wynikających w szczególności z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju,
  1. prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej

         i opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi przepisami,

  1. realizacja zaleceń dyrektora i osób kontrolujących, oraz wewnętrznych

         przepisów prawa,

  1. czynny udział w pracach Rady Pedagogicznej, realizacja jej postanowień

         i uchwał,

  • inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym,

         wychowawczym, kulturalnym lub rekreacyjno-sportowym,

  1. realizacja wszystkich innych zadań zleconych przez dyrektora przedszkola,

         wynikających z bieżącej działalności placówki,

  1. dbanie o mienie przedszkola.

 

§ 28

 

  1. Nauczyciel otacza indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków i utrzymuje kontakt z ich rodzicami w celu:
  1. poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych dzieci,
  2. ustalenia form pomocy w działaniach wychowawczych wobec dzieci,
  3. włączenia rodziców w działalność przedszkola.

 

 

§ 29

  1. Nauczyciel ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, Rady Pedagogicznej, wyspecjalizowanych placówek i instytucji naukowo oświatowych.
  2. Nauczyciel realizuje program wychowania przedszkolnego dopuszczony do użytku przez dyrektora przedszkola.
  3. Nauczyciel ma prawo opracowania własnego programu wychowania przedszkolnego, który dopuszcza do użytku szkolnego.

 

§ 30

  1. W Przedszkolu zatrudnieni są pracownicy administracji i obsługi, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie sprawnego działania przedszkola jako instytucji publicznej, utrzymanie obiektu i jego otoczenia w ładzie i czystości.
  2. Pracownicy administracji i obsługi współpracują z nauczycielami w zakresie opiekii wychowania dzieci;
  3. Szczegółowy zakres obowiązków tych pracowników ustala dyrektor przedszkola.
  4. Stosunek pracy pracowników administracji i obsługi regulują odrębne przepisy.

 

 

§ 31

 

  1. Do podstawowych obowiązków logopedy należy:
  1. przeprowadzenie badań wstępnych, w celu ustalenia stanu mowy dziecka;
  2. diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników organizowaniepomocy logopedycznej;
  3. prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnie i w grupach dzieci, u którychstwierdzono nieprawidłowości w rozwoju mowy;
  4. podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem dziecka;wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli, wynikającychz programu wychowawczego przedszkola i grupy;
  5. organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy logopedycznej dla dziecii rodziców;prowadzenie doradztwa logopedycznego dla nauczycieli i rodziców na zasadziewspółpracy w celu ujednolicenia terapii;
  6. udział w posiedzeniach rady pedagogicznej oraz zebraniach z rodzicami;
  7. prowadzenie obowiązkowej dokumentacji pedagogicznej.

 

  1. Do podstawowych obowiązków psychologa należy:
  1. prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących dzieci, w tym diagnozowanie
  2. potencjalnych możliwości oraz wspieranie mocnych stron dziecka;
  3. prowadzenie zajęć z dziećmi w formie pracy korekcyjno- kompensacyjnej oraz ocharakterze  terapeutycznym;
  4. diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu wspierania rozwoju dziecka, określeniaodpowiednich form, w tym działań profilaktycznych, mediacyjnych i interwencyjnych wobec dzieci, rodziców i nauczycieli;udzielanie pomocy nauczycielom w dostosowywaniu wymagań edukacyjnychwynikających    z realizowanych przez nich programów do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka;
  5. organizowanie dla rodziców i nauczycieli konsultacji, warsztatów i zajęć w zakresie komunikacji społecznej oraz rozwijania umiejętności wychowawczych;
  6. prowadzenie zajęć psychoedukacjach w celu wspomagania wychowawczej funkcjirodziny, zapobiegania zachowaniom dysfunkcyjnym dzieci oraz wspierania ich rozwoju.
  7. prowadzenie diagnozy przedszkolnej dla dzieci pięcioletnich w (roku poprzedzającym naukę w szkole) wspólnie z nauczycielkami prowadzącymi grupę.

 

  1. Do podstawowych obowiązków rehabilitanta należy:
  1. umożliwienie dzieciom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym, poprzezniwelowanie ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, przy zachowaniu ich prawdo  niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz uzyskanie niezbędnych umiejętności,  umożliwiających wyrównywanie szans, zmniejszonych w skutekniepełnosprawności.
  2. zapobieganie pogłębianiu się istniejącej wady narządu ruchu oraz wzmacnianie,rozciąganie mięśni przykurczonych i osłabionych, usprawnianie a także poprawawydolności układu krążeniowo – oddechowego
  3. utrzymanie sprawności i siły mięśni, stawów, więzadeł oraz zamiana ruchu biernego wczynny (w miarę możliwości).

 

  1. Do podstawowych obowiązków intendenta należy:
  1. Informowanie, kontrola i rozliczanie opłat za żywienie dziecka w przedszkolu.
  2. realizacja zadań związanych z prawidłowym obiegiem dokumentów wpływających i wychodzących do i z przedszkola;
  3. organizacja zakupów artykułów żywnościowych i innego asortymentu niezbędnego do funkcjonowania placówki;
  4. prowadzenie ewidencji materiałowo- magazynowej;
  5. sprawowanie nadzoru nad stanem sanitarnym placówki;
  6. organizacja i kontrola nad właściwym funkcjonowaniem pracy kuchni i jej pracowników;
  7. organizowanie działań związanych z realizacją zadań z zakresu bhp i p.poż;
  8. informowanie codziennie rodziców o żywieniu dzieci w formie jadłospisów dziennych;
  9. nadzór nad pracą personelu technicznego.

 

  1. Do podstawowych zadań pracowników kuchni należy:
  1. przestrzeganie zasad technologii żywienia dzieci;
  2. przygotowywanie posiłków dla dzieci zgodnie z zasadami żywienia, normami sanitarnymi  i jadłospisem;
  3. udział w planowaniu dekadowym jadłospisów;
  4. wykonywanie zaleceń stacji sanitarnych;
  5. codzienne pobieranie próbek posiłków i przechowywanie ich zgodnie z przepisami sanitarnymi;
  6. utrzymywanie porządku i czystości w pomieszczeniach kuchennych zgodnie z przepisami sanitarnymi i BHP.

 

  1. Do podstawowych zadań woźnych i pomocy nauczycielki należy:
  1. codzienne nienaganne utrzymywanie porządku w przydzielonych pomieszczeniach;
  2. codzienne wykonywanie czynności porządkowych zgodnie z zasadami sanitarnymi;
  3. jeden raz na miesiąc lub częściej w zależności od sytuacji i potrzeb przeprowadzanie generalnego sprzątania;
  4. podawanie posiłków dzieciom zgodnie z zasadami sanitarnymi;
  5. zmywanie i wyparzanie naczyń po każdym posiłku;
  6. pełnienie zadań opiekuńczych nad dziećmi w zakresie karmienia, pomocy przy ubieraniu i rozbieraniu dzieci, czynności sanitarnych dziecka;
  7. obecność z dziećmi w czasie spacerów i wycieczek, pobytu w ogrodzie oraz zajęć technicznych wymagających dodatkowego zabezpieczenia;
  8. prowadzenie rejestru mycia i dezynfekcji sal oraz pomieszczeń przedszkolnych;
  9. używanie czystej odzieży ochronnej podczas wykonywania obowiązków;
  10. przestrzeganie ustalonego czasu pracy i efektywne wykorzystywanie go;
  11. przestrzeganie przepisów BHP, przeciwpożarowych oraz wykonywanie badań okresowych;
  12. nie wychodzenie w czasie pracy bez zezwolenia dyrektora;
  13. dbanie o estetykę i kulturę w miejscu pracy, przestrzeganie zasad współżycia społecznego;
  14. zgłaszanie dyrekcji zauważonych uszkodzeń i niesprawności, które mogą stwarzać

zagrożenie  dla zdrowia i życia przebywających w przedszkolu dzieci i pracowników.

 

  1. Do podstawowych obowiązków konserwatora należy:
  1. codzienne sprzątanie terenu wokół budynku, ogrodu oraz przed posesją zgodnie z przepisami;
  2. codzienna kontrola wszystkich pomieszczeń przedszkola pod względem bezpieczeństwa;
  3. kontrolowanie w czasie służby pracy urządzeń grzewczych i przyrządów współpracujących;
  4. realizacja zdań dotyczących bieżących i sezonowych prac nad zielenią;
  5. utrzymywanie w nienagannej czystości pomieszczeń piwnicznych, śmietnika oraz innych zgodnie z zasadami sanitarnymi;
  6. wykonywanie drobnych prac naprawczych sprzętu będącego na wyposażeniu przedszkola;
  7. prawidłowe zabezpieczanie zamknięć obiektu na noc;
  8. używanie sprzętu i urządzeń zgodnie z instrukcją obsługi;
  9. przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, BHP, wykonywanie badań okresowych;
  10. zgłaszanie dyrekcji zauważonych uszkodzeń, które mogą stwarzać groźne następstwa dla zdrowia i życia osób przebywających w przedszkolu;
  11. dbanie o mienie przedszkola, chronienie informacji, których ujawnienie może narazić przedszkole lub konkretne osoby na szkody materialne lub moralne.

 

 

ROZDZIAŁ VIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§ 32

 

Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej: dzieci, nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji.

 

§ 33

 

Zmiany w niniejszym statucie są zatwierdzane poprzez uchwały Rady Pedagogicznej.

 

§ 34

 

Dyrektor przedszkola udostępnia statut wszystkim zainteresowanym.

 

§ 35

 

Regulaminy działalności uchwalone przez organy działające w przedszkolu nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.

 

§ 36

 

  1. Mienie przedszkola stanowią środki trwałe i nietrwałe, wyposażenie budynku i pomieszczeń w części użytkowanej przez przedszkole oraz sprzęt w ogrodzie przedszkolnym.
  2. Za stan i zabezpieczenie majątku przedszkola odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola.
  3. Majątek przedszkola może być zbywany lub przekazywany w porozumieniu i za zgodą organu prowadzącego placówkę.
  4. Za prawidłowość merytoryczną wykonania budżetu przedszkola odpowiada dyrektor.
  5. Obsługę księgową i finansową prowadzi Zespół Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty w Międzychodzie.
  6. Szczegółowe zasady gospodarki materiałowej, finansowej i księgowej przedszkola określają odrębne przepisy.
  7. Podstawowymi dokumentami działalności przedszkola są:
  1. projekt organizacyjny na dany rok szkolny zatwierdzony przez organ prowadzący przedszkola,
  2. plan nadzoru pedagogicznego,
  3. protokół Rady Pedagogicznej,
  4. dzienniki zajęć poszczególnych grup,
  5. dzienniki zajęć dodatkowych,
  6. miesięczne plany pracy poszczególnych grup,
  7. książka kontroli,
  8. akta osobowe nauczycieli, administracji i obsługi,
  9. rejestr wypadków dzieci i pracowników,
  10. rejestr zastępstw i godzin ponadwymiarowych,
  11. sprawozdania statystyczne,
  12. plany budżetowe i dokumentacja księgowa, dokumentacja płacowa przechowywana jest
  13. w ZOEiAO w Międzychodzie
  14. karty zgłoszeń dzieci na dany rok szkolny oraz  umowy o świadczenie usług przechowywane są w przedszkolu.
  15. książka inspekcji sanitarnej i pracownicze książeczki zdrowia,
  16. raporty żywieniowe i kartoteki magazynowe, kartoteki i protokoły komisji inwentaryzacyjnych, inne dokumenty wymagane odnośnymi przepisami.
  1. Przedszkole przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

§ 37

 

Zasady gospodarki finansowej i materiałowej przedszkola określają odrębne przepisy.

 

 

§ 38

  1. Przedszkole używa pieczęci w brzmieniu:

 

 

  1. pieczęć podłużna:                

PRZEDSZKOLE

                               Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 2

                               64-400 Międzychód, ul. W. Iczka 12

                               NIP:5951432380, REGON 210516729

                                          Tel.(0-95) 748 26 56; 790 516 200

 

  1. na pismach dotyczące działalności finansowej przedszkola pieczęć podłużna:

                                               PRZEDSZKOLE

                                Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR2

                                         im. Cz. Janczarskiego

                                64-400 Międzychód, ul Iczka 12

                                         NIP: 595-143-23-80

  1. Przedszkole posiada adres internetowy: p2integra@wp.pl

 

 

§ 39

 

Traci moc statut z dnia 02.09.2019

Niniejszy statut wchodzi w życie z dniem 25.01.2021

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole z Oddzialami Integracyjnymi Nr 2 w Międzychodzie
    ul. Iczka 12
    64-400 Miedzychód
  • 95 748 26 56